НДНЦ молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок

 

НАУКОВІ ТЕМИ ТА ПРОЕКТИ

 

Колектив Центру сьогодні приймає участь у виконанні таких наукових тем і проектів:

  1. ДБ тема 857 П - Біологічні засоби дезінфекції і попередження формування біоплівок. – Керівник НДР:Бойко Надія Володимирівна. Терміни виконання:початок - 01.01.2015, закінчення – 31.12.2016.

Виконавці: Сарваш О. В., Баті В. В., Ляшина К. В., Петров В. О., Фельбаба-Клушина Л. М., Сухарєв С. М., Симочко Л. Ю, Воткальчук К. А., Левчук О. Б.

Вихідна (довідкова) інформація про ДБ тему: предмет дослідження –

нові антибіоплівкові засоби на основі відібраних екстрактів із їстівних рослин і ягід, багатих на біологічно-активні речовини, з доведеною антибіоплівковою, протимікробною, протизапальною і імуномодуляторною дією та нешкідливі для коменсальної мікробіоти слизових оболонок людини.

Міжнародний проект COST Action FA1202 http://www.bacfoodnet.org/Assets/images/HdrLg01.jpg

Європейська мережа для зниження бактеріальної колонізації, а також мікробної персистенції умовно-патогенних та патогеннних мікроорганізмів на їжі та обладнанні харчової промисловості”: www.cost.eu/domains_actions/fa/Actions/FA1202, BacFoodNet – http://www.bacfoodnet.org/) – з 2013 по 2016;http://www.bacfoodnet.org/Assets/images/Logo.gif

Вихідна (довідкова) інформація про проект: мета даного проекту полягає в забезпеченні розвитку цільових рішень для управління ризиками, які пов'язані із стійкістю бактерій і утворення біоплівок в харчовій промисловості. Проект включає в себе експертів різних дисциплін, які поглиблять наші знання про колонізацію і стійкість бактерій, перевірку / визначення відповідних методів моніторингу моделей утворених колоній. Вивчення відомих і нових методів попередження утворення біоплівок. Отримані знання будуть застосовані у харчовій промисловості та науковій діяльності.

Даний проект включає в себе 4 робочі групи, перед якими поставленні конкретні завдання, а саме:

Робоча група 1: Гармонізація методів, які використовуватимуться для аналізу моделей колонізації бактерій.

Робоча група 2: Дослідження механізмів, що лежать в основі прикріплення, колонізації бактерії та формуванні біоплівки.

Робоча група 3: Вивчення механізмів стресової реакції бактерій до засобів дезінфекції.

Робоча група 4: Шляхи профілактики і попередження утворення біоплівок.

 

  1. Центром виконується Проект 5979 УНТЦ згідно договору між Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАНУ та ДВНЗ «Ужгородський національний університет» про спільне виконання науково-дослідних робіт “Створення проботиків з антибактеріальними та імуномодулювальними властивостями на основі лакто- та біфідобактерій”, фінансованих УНТЦ, 2014-2015 рр.

Метою проекту є розробка технологій отримання новітніх біотехнологічних препаратів - пробіотиків на основі попередньо відібраних та охарактеризованих штамів лактобактерій (ЛАБ) та/або біфідобактерій, які мають антибактеріальну дію та високий рівень здатності балансувати імунну відповідь при інфекційно-запальних захворюваннях бактеріального, вірусного та грибкового ґенезу шляхом індукції цитокінів різної природи. Мета даного проекту буде досягнута шляхом проведення досліджень специфічної активності нових комбінацій пробіотичних штамів, відбором композицій із максимальним рівнем індукції балансуючих цитокінів (інтерлейкіну (ІЛ)-4, -10, інтерферону(ІФН)-α), здатних зменшувати активність прозапальних цитокінів і вирівнювати дисбаланс між Th1/Th2 імунною відповіддю в разі того чи іншого рівня його порушення внаслідок інфекційного захворювання, проведенням доклінічних та частково клінічних досліджень ефективності  відібраних композицій з наступними рекомендаціями до їх застосування.

 

  1. В рамках співпраці зCassovia Life Sciences (Касовія Лайф Саєнс)виконується європейський проект ODiN «Food-based solutions for Optimal vitamin D Nutrition and health through the life cycle».

http://www.odin-vitd.eu/

http://www.odin-vitd.eu/img/logo.png

Дефіцит вітаміну D має серйозні наслідки для здоров'я людини впливаючи на нормальне зростання і цілісність кісток. Недостатність знань в даній області є перешкодою на шляху реалізації безпечної та ефективної стратегії розвитку громадської охорони здоров'я, щоб запобігти дефіциту вітаміну D. Проект ODIN допоможе запобігти дефіциту вітаміну D в Європі і покращити харчування і стан здоров'я населення за допомогою харчових продуктів. Використовуючи наявні харчові бази даних національних обстежень проект ODIN буде розмежувати дію ультрафіолетового опромінення та дієтичних джерел вітаміну D. Буде розроблено дієтичне моделювання використовуючи інноваційні харчові основи, щодо збільшення вітаміну D в продуктах харчування за рахунок поєднання біофортифікації м'яса, риби, яєць, грибів і дріжджів. Проект дослідить ефективність і безпеку цих продуктів харчування.

Метою проекту є - регресійний аналіз для інтеграції стандартизованих даних по статусу вітаміну D, вивчення взаємозв’язків вітаміну D і позивного та негативного впливу на здоров'я людини під час вагітності, росту кісток і будови тіла у дітей, алергічних і серцево-судинних захворювань і смертності у дорослих.

 

На базі даного Центру також було  виконано наступні наукові проекти і координаційні теми:

  1. Міжнародний проект“BaSeFood” (РП7 – наукове співробітництво):  на тему “Біоактивні компоненти в продуктах традиційного харчування” (від 01.04.2009 року до 30.03.2012; продовжено до жовтня 2012 року): http://www.basefood-fp7.eu.

    Logo Portale

Вихідна (довідкова) інформація про проект: Конкурс: KBBE-2008-2-2-02: Біологічно активні речовини в традиційних продуктах харчування: РП7-KBBE-2008-2B (продукти харчування, сільське господарство та рибальство та біотехнології).Мета роботи: Створення європейського, заснованого на знаннях біоекономіки товариства: шляхом об’єднання науки, промисловості та інших зацікавлених сторін, для використання нових і новітніх досліджень і можливостей, для вирішення соціальних, екологічних та економічних проблем: зростання попиту на більш безпечну і здорову їжу, більш високу якість продуктів харчування та для сталого виробництва і використання наявних традиційних і нових біологічних ресурсів. “BaSeFood” зробить внесок у наукове вивчення біоактивних компонентів страв регіону Чорного моря, шляхом аналітичних та біологічних тестів, у контексті уніфікації методології та збору даних, також враховуючи величезний масив характеристик традиційних харчових продуктів і можливі проблеми споживачів, з тим щоб надати інформацію про корисне для здоров'я у сприйнятливому контексті, щоб бути правильно зрозумілими людьми та використаними з боку зацікавлених сторін.

  1. Держбюджетна тема 785П: Визначальні харчові і бактеріальні антигени у попередженні захворювань, зумовлених порушеннями імунно-метаболічних процесів організму (з 01.01.2011 по 31.12.2012 року) Код теми: 2201040 – прикладна НДР; Секція 15. Біологія, біотехнології, харчування.

Вихідна (довідкова) інформація про проект: мета роботи: оцінка потенційних можливостей використання в медицині та в харчовій промисловості харчових антигенів (дієтичних толерогенів) рослинного походження, представників нормальної мікрофлори слизових оболонок організму (коменсальної і транзиторної), а також умовно патогенних бактерій та їх похідних як структурних складових композиційних моно і полі-компонентних препаратів (функціональних продуктів) для запобігання захворювань людини, зумовлених імунно-метаболічними порушеннями організму.

  1. ДБ тема 828 П – Композиційна біологічна продукція з мікроорганізмів, рослин і наносполук – Cекція 15. Біологія, біотехнологія, харчування.Керівник НДР: Бойко Надія Володимирівна. Номер державної реєстрації НДР: 0113U002369. Терміни виконання: початок - 01.01.2013, закінчення – 31.12.2014. Виконавці: Баті В.В., Маркуш Н.В.,  Щубелко К. М., Хабло Т.П., Очеретна К.В., Бакша Г.П.

Вихідна (довідкова) інформація про ДБ тему: предмет дослідження – створення експериментальних зразків рослинно-мікробних продуктів харчування та медичних біопрепаратів для профілактики і лікування харчових токсикоінфекцій і неінфекційних патологій людини, зумовлених порушеним обміном речовин. Об’єкти дослідження: компоненти конструйованих композиційних біологічних препаратів і функціональних харчових продуктів рослинного походження з асоційованими мікроорганізмами. Мета роботи: обґрунтування і пропозиція інноваційних композиційних біопрепаратів та харчових продуктів із означеним фізіологічним впливом на здоров’я людини для впровадження в Україні та за її межами. Створення композиційних препаратів. Встановлення сумісності і синергідності всіх попередньо відібраних компонентів кожного із композиційних медичних препаратів і харчових продуктів окремо. Проведення відбору та визначення доцільності та ефективності застосування тих чи інших природних наносполук рослинного походження як можливих носіїв, матриць та капсул для мікроорганізмів у препараті/продукті. Завершення проведення доклінічних і обмежених клінічних випробувань, як готової біологічної продукції, так і її основних складових компонентів.

  1. Міжнародний проект CAPINFOOD (в рамках південно-Європейського партнерства):«Покращення сприятливих умов та підвищення громадської обізнаності щодо інновацій у харчовому секторі Південно-Східної Європи шляхом багатостороннього співробітництва» – координаційний проект (з 01.03.2011 по 28.08.2014 року): http://www.capinfood.eu Ідентифікаційний номер проекту: SEE/ B/0027/1.3/Xcapinfood logo transparent s

Вихідна (довідкова) інформація про проект: Метою проекту є покращення потенціалу інституцій, які підтримують інновації в харчовому секторі та підвищення громадської обізнаності щодо переваг інновацій, полегшення здійснення секторальних інновацій через міжнародне співробітництво національних харчових технологічних платформ та пов’язаних з цим інституцій. Хоча харчова промисловість є надзвичайно важливою для SEE економік, рівень інновацій у даній сфері є незадовільним, частково через несприятливе навколишнє середовище та відсутність підтримки суспільства. Бар’єри щодо інновацій будуть усуватися спеціальними групами у 9 країнах. Для підтримки установ будуть розроблені інструменти покращення управління (національні інноваційні стратегії, промислові експертні групи щодо інновацій, практичні посібники, рішення ІКТ) та засоби підвищення громадської обізнаності (інформаційні кампанії, віртуальні форуми). Для головного персоналу будуть проведені навчальні курси щодо управління харчовим ланцюгом, з використанням рішень ІКТ у харчовому секторі та передачі знань. Ознайомчі поїздки будуть організовані для країн, що не є членами ЄС. SEE форум буде створений для транснаціональної співпраці, робота якого запланована після закінчення проекту. Транснаціональне співробітництво має на меті покращити рівень інновацій у країнах SEE шляхом передачі досвіду та об’єднанні знань.

 

НАШІ ДОСЯГНЕННЯ

 

Співробітники Центру розробили та впровадили у виробництво наступні біопрепарати:

 

Кормова добавка пробіотичної дії «Ентеронормін»  E:\Photos_preparaty\Фото1402.jpg

Це харчова добавка для вигодовування сільськогосподарських, домашніх тварин і птиці. Ентеронормін є нанокомпозиційною сумішшю синергідної дії, до складу якого входять селекційні штами бактерій роду: Enterococcus spp. (109 КУО), Lactobacillus spp. и Bacillus spp. (1-5·108 КУО), а також водорозчинний хітозан та ферментативний пептон. Ентеронормін застосовують для швидкого і направленого формування нормальної (коменсальної мікробіоти) кишечнику тварин і птахів і стимулювання місцевої імунної відповіді. Застосування Ентеронорміну призводить до нормалізації обміну речовин, і відповідно до росту продуктивності тварин і птиці через збільшення у них апетиту, покращення засвоєння вітамінів і поживних речовин в кормах з одночасним зменшенням їх витрат на одиницю приросту.

 

Синбіотик «Ентеронормін – Детокс»       E:\Photos_preparaty\Фото1400.jpg

Ентеронормін – Детокс є синбіотичним препаратом, який розроблений на основі пробіотичного композиційного біологічного препарату Ентеронормін шляхом додавання до нього автолізату дріжджів (клітинні стінки отримані із живих культур Saccharomyces cerevisae), екстрактів білої гірчиці, часнику, кориці і каолін-алюмосилікатів у вигляді матричного носія всіх компонентів біопрепарату. Даний препарат створено для попередження і зняття стресів в умовах інтенсивного вирощування тварин та птиці на масштабних сучасних механізованих фермах і птахофабриках. Пробіотична складова Ентеронорміну представлена відібраними штамами бактерій роду: Enterococcus spp., Lactobacillus spp. и Bacillus spp.(не менше 10 7 КУО) і забезпечує профілактику найбільш розповсюджених інфекційних захворювань сільськогосподарських тварин та птахів.

Моноспорин-ПК       E:\Photos_preparaty\Фото1408.jpg

Моноспорин-ПК (протиклебсієльозний) – монокомпонентний ветеринарний біопрепарат вибіркової дії з пробіотичними та імуномодуляторними властивостями, що характеризується високою антагоністичною активністю по відношенню до збудників опортуністичних кишкових інфекцій: грам-негативних – представників родів Klebsiella spp., ентеропатогенних  Escherichia spp., Salmonella spp.; грам-позитивних – Staphylococcus spp., Streptococcus spp., стрептококів групиБ (ГБС) – Streptococcus agalactiae. Моноспорин-ПК сконструйований на основі промислово-цінного штаму Bacillus subtilis 090, ізольованогоіз ШКТ здорового теляти.

Кормова добавка Бацел

Дана кормова добавка є ферментно – пробіотичним препраратом до складу якого входять штами мікроорганізмів: Ruminococcus albus, Lactobacillus spp., Bacillus subtilis 8130, наявність життєздатних клітин не менше 1·108 КУО/г.  Бацелл є ефективним завдяки стимуляції розвитку целюлозолітичних Ruminococcus albus, за рахунок виділення штамом Bacillus subtilis 8130 ферменту ендоглюканази, що деполімеризує целюлозу на початкових стадіях травлення клітковини та руйнує стінки рослинних клітин із подальшим вивільненням з них цінних висококалорійних вуглеводів, протеїнів, жирів. За допомогою даної кормової добавки відбувається усунення впливу негативних чинників на корми, підвищення їх перетравлення і засвоєння у шлунково-кишковому тракті тварин і птиці.

Центр веде активну співпрацю з представниками бізнесу. Зокрема у 2015 році було створено асоціацію «ХЕЛС ЕНД ВЕЛС» членами якої є: ТОВ «ТЕХСПЕЦБУД», ТОВ «ТЕМО-ГРУПП»,  ТОВ «АДВЕРІО РНК»,  ТОВ «МАНТІС-ФРЕШ», ТОВ «ЕННА ЛТД», ТОВ «КОНСАЛТИНГОВА КОМПАНІЯ БІЗНЕСФОРВАРД УКРАЇНА». Метою створення і діяльності Асоціації є координація господарської діяльності Членів Асоціації для сприяння та розвитку національної науково-освітньої системи в областях медицини, харчової промисловості, трансферу технологій, сільського господарства, розвитку села, для підвищення рівня освіти та науки, розвитку засад здорового суспільства, благополуччя, культурного розвитку, представництва інтересів Членів Асоціації в органах державної влади, а також в українських і міжнародних підприємствах, організаціях. Центр приймає активно співпрацює з міжнародними мережами: EuroFIR, Food Cluster Initiative (FCI), IFR – Food & Health Network, EPMA, ETP.CommNet.

Центр є активним членом Європейської технологічної платформи «Їжа для життя» (http://etp.fooddrinkeurope.eu/asp/index.asp ). Концепція ЄТП “Їжа для життя” полягає втому, що ефективна інтеграція стратегічно орієнтованих, міжнародних, спільних досліджень харчування та інтересів споживачів, а також управління харчовим ланцюгом, створять інноваційні, нові та покращенні продукти харчування для національних, регіональних та світових ринків відповідно до потреб та очікувань споживачів. Дана Платформа використовує підхід “від столу до лану”, тобто дослідження, розвиток та потреби в інноваціях будуть керуватисяспоживчим попитом.Ідея Європейської Технологічної Плат форми “Їжа для життя” полягає в тому, що інноваційні технології виробництва, які спрямовані на забезпечення споживачів високоякісними, новими або модифікованими продуктами з покращеним смаком та характеристиками, підвищать конкуренто спроможність європейського харчового сектору та зроблять свій внесок у добробут і благополуччя європейських споживачів. Значні та постійні інвестиції будуть необхідними для підтримки глобального та конкурентоспроможного агропродовольчого комплексу, збільшення частки на ринку високоякісної європейської продукції і забезпечення керівної позиції шляхом досягнення позитивного сальдо торгівелного балансу та підвищення рівня зайнятості.

 

ПАТЕНТНО-ЛІЦЕНЗІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

  1. Пат. № 90788. Ранні маркери діагностики ожиріння, діабету і метаболічного синдрому / Петров В. О., Бойко Н. В. / заявник і патентовласник ДВНЗ «Ужгородський національний університет. – заявл. 08.01.2014, опубл. 10.06.2014 Бюл. №11.

  2. Пат. № 90789. Спосіб профілактики гнійних ускладнень та ранової інфекції після екстракції зуба бактеріальною суспензією на основі Bacillus subtilis 090 / Петров В. О., Русин В. І., Бойко Н. В. / заявник і патентовласник ДВНЗ «Ужгородський національний університет. – заявл. 08.01.2014, опубл. 10.06.2014 Бюл. №11.

Пат. № 93301. Композиційний біопрепарат для лікування запалення тканин пародонту і корекції асоційованих гастродуоденальних розладів кишечнику у дітей / В. С. Мельник, Е. Й. Дячук, В. В. Баті, О. Б. Левчук, Н. В. Бойко; заявник і патентовласник Ужгородський національний університет. —№ u 2014 04250; заявл. 22.04.2014; опубл. 25.09.2014, Бюл. №18.

Дата оновлення 30.08.2015