Кафедра історії Угорщини та європейської інтеграції

Діяльність Центру європейської інтеграції та національних меншин

 

12 травня 2016 року Вчена рада «ДВНЗ» УжНУ одноголосно проголосувала за відкриття «Центру європейської інтеграції та національних меншин». Мета центру: збереження, дослідження національної культури, традицій, рідної мови національних меншин Закарпаття та Європи в цілому, а також дослідження актуальних і проблемних питань європейської інтеграції. Директор центру – досвідчений фахівець з питань європейської інтеграції - проф. Кіш Єва Бернатівна, заступник: ст. викладач Беликанич Василь Васильович, співробітники: к.і.н. Зубанич Ласлов Ласлович, Долинай Жужанна Федорівна, які працюють на громадських засадах.

 За короткий проміжок часу співробітникам Центру вдалось провести чимало заходів наукового, пізнавального, виховного аспектів. Перш за все, відзначимо науковий доробок діяльності співробітників Центру – активну участь у написанні наукового видання «Політичні трансформації у країнах Центральної Європи наприкінці ХХ – на початку ХХІ століть». Співавторами вступу, висновків та чотирьох розділів є проф. Кіш Єва Бернатівна, а саме, з питань лібералізації політичного режиму в Угорщині, політичної культури угорського суспільства, етно-політичних процесів та зовнішньої політики країн Центральної Європи. Проблемним питанням трансформації системи владних інститутів у регіоні та розвитку місцевої демократії країн Центральної Європи присвячено розділи у співавторстві старших викладачів Беликанича Василя, Бігарі Чаби, Долинай Жужанни.

 

 

23 вересня 2016 року на запрошення Зубанича Ласлова та за ініціативи проф. Кіш Єви відбулася зустріч із професором кафедри всесвітньої історії Волощуком Мирославом Інституту історії, політології та міжнародних відносин «Прикарпатського національного університету» стосовно майбутньої презентації наукового видання на початку 2017 року, а також співпраці щодо спільної організації міжнародної конференції європейського рівня. В цей же день на засіданні спеціалізованої вченої ради УжНУ відбувся успішний захист дисертації співробітника центру – Зубанича Ласлова.

17 жовтня 2016 року за активної участі співробітників Центу у співпраці з угорськими колегами урочисто вшанували 60-річчя революції та боротьби за свободу 1956 року, зокрема, це: відкриття меморіальної дошки «Гордість» та організація наукової конференції за темою «Розвиток угорської революції та боротьби за свободу у 1956 році, угорські та закарпатські події, суспільний контекст», із запрошенням відомих угорських істориків Сакольцаї Атіли, Герев Ондраша, Вароді Наталії, Дубки  Дьердя. Відомий угорський історик Іштвана Бібо відзначив: «… свобода розпочинається там, де завершується страх». Події 1956 року мали універсальне значення, пам’ятний день революції 1956 року – це вшанування пам’яті 60-ти річчя революції та боротьби за свободу 1956 року.

За ініціативи заступника Центру Василя Беликанича було проведено потужну організаційну роботу щодо урочистого відзначення Дня угорської дипломатії. Як відзначила проф. Кіш Є.: «Власне це символічна дата, оскільки саме 19 листопада у 1335 році відбувся королівський «саміт» трьох королів Центральної Європи. Вишеградська співпраця як зв'язок між минулим і майбутнім існує і нині у форматі міжрегіональної співпраці Угорщини, Польщі, Чехії та Словаччини».

За активної участі студентів-міжнародників кафедри було відкрито фотовиставку зі світлинами відомих дипломатів та історичних постатей із презентацією їх біографій. А також на урочистості були запрошені консули Генерального консульства Угорщини у місті Ужгороді Дейнеш Балог та Міклош Нотт. Запрошені гості розповіли захопленим студентам про реальні консульські обов’язки, конкретні випадки, які траплялись за час роботи поважними консулами у різних містах світу - Бон, Відень, Брюссель.

Як підкреслив заступник директора Центру дипломований спеціаліст-міжнародник, Беликанич Василь: «Важливо цю міжнародну дату пов’язати безпосередньо з навчальним процесом, адже ця тема є надзвичайно актуальною. У нас на базі кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції ГПФ вже третій рік поспіль функціонує спеціальність міжнародних відносин, на сьогодні - «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіо­нальні студії» («Країнознавство») (денна форма навчання) і четвертий рік (заочна форма навчання), тут навчають аташе, перекладачів, дипломатів та консулів».

24-25 листопада 2016 року дипломований юрист Центру - Долинай Жужанна відвідала Швейцарію з метою участі у 9 міжнародному форумі ООН з питань меншин «Стан меншин у гуманітарній кризі», а також виступила із доповіддю в Організації Об’єднаних Націй із питань захисту прав національних меншин.

З-поміж головних пріоритетів роботи Центру європейської інтеграції та національних меншин на 2017 рік:

- організація міжнародної наукової конференції із запрошенням науковців з інститутів Європейського Союзу;

- видання нового наукового видання;

- презентація першого наукового видання Центру;

- презентація збірника міжнародної конференції;

-  участь у міжнародних конференціях;

- подальший розвиток інституційних зв’язків та активна співпраця з науковими закладами України та країн Європейського Союзу.

 

 

Відповідальна за інформацію: проф. Кіш Єва Бернатівна
Дата оновлення сторінки: 27.02.2019